Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to he_IL translation catalogue (534 entries)

en: The homepage is not translated in all languages
he_IL: עמוד הבית לא תורגם לכל השפות

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
he_IL: חובה לתרגם את העמוד הראשי הסטטי לכל השפות.

en: All languages have a translated homepage
he_IL: בכל השפות יש עמוד ראשי מתורגם

en: Homepage translated
he_IL: העמוד הראשי תורגם

en: Undefined
he_IL: לא מוגדר

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
he_IL: דגל המשמש שפה זו: %s

note: translators: placeholder is the language name
en: Language: %s
he_IL: שפה: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s Options
he_IL: %s אפשרויות

en: Previous and next months
he_IL: החודשים הקודמים והבאים

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
he_IL: %s: הישאר בשלב זה

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
he_IL: %s: אל תוסיף שפה זו והמשך לשלב הבא

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
he_IL: %s: הוסף שפה זו והמשך לשלב הבא

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
he_IL: האם ברצונך להוסיף שפה זו לפני שתמשיך לשלב הבא?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
he_IL: בחרת %1$s %2$s אך לא הוספת אותה לרשימה לפני שתמשיך לשלב הבא.

en: Languages already defined
he_IL: שפות שהוגדרו כבר

en: Remove
he_IL: הסרה

en: Select a language to be added
he_IL: בחר שפה להוספה

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
he_IL: ראשית נגדיר את השפות בהן האתר ישתמש.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
he_IL: אשף זה יעזור לקבוע את הגדרות פולילאנג, ולהפעיל במהירות אתר אינטרנט רב-לשוני.

en: Skip setup
he_IL: דלג על ההתקנה

en: Run the Setup Wizard
he_IL: הפעל את אשף ההתקנה

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
he_IL: אתה כמעט מוכן לתרגם את תכנים שלך!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
he_IL: ברוך הבא אל %s

en: There is an error with a license key.
he_IL: יש שגיאה במפתח הרישיון.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
he_IL[0]: נא להזין מפתח רישיון.
he_IL[1]: נא להזין מפתחות רישיון.

en: You are using plugins which require a license key.
he_IL: אתה משתמש בתוספים הדורשים מפתח רישיון.

en: Not right now
he_IL: לא עכשיו

en: Continue
he_IL: המשך

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
he_IL: %s &rsaquo; הגדרות

en: Help
he_IL: עזרה

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
he_IL: יש להפעיל תרגום קבצי מדיה על מנת לתרגם את הכותרת, הטקסט האלטרנטיבי,הכיתוב או התיאור. אחרת ניתן לבטל זאת בבטחה.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
he_IL: כאשר ברצונך להכניס מדיה לפוסט, תוצג רק המדיה בשפה של הפוסט הנוכחי.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
he_IL: כשמתרגמים קבצי מדיה, הקובץ אינו משוכפל בדיסק, עם זאת תוצג רשומה נפרדת לכל שפה בספריית המדיה.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
he_IL: פולילאנג מאפשרת לתרגם את הטקסט המצורף לקבצי מדיה, למשל הכותרת, הטקסט האלטרנטיבי, הכיתוב או התיאור.

en: Return to the Dashboard
he_IL: חזרה ללוח הבקרה

en: Polylang Business Pack
he_IL: חבילת העסקים של פולילאנג

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
he_IL: שמנו לב שאתה משתמש בפולילאנג עם ווקומרס. כדי להבטיח תאימות טובה יותר, אנו ממליצים להשתמש ב%s הכולל גם את פולילאנג פרו וגם פולילאנג עבור ווקומרס.

en: Purchase Polylang Business Pack
he_IL: ריכשו את חבילת העסקים של פולילאנג

en: WooCommerce
he_IL: ווקומרס

en: Buy now
he_IL: קנה עכשיו

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
he_IL: תודה שהפעלת את פולילאנג. לקבלת תכונות מתקדמות יותר - כפילות, סינכרון, תמיכה ב-REST API, אינטגרציה עם תוספים אחרים וכדומה - או עזרה נוספת הניתנת על ידי תמיכת פרימיום, אנו ממליצים לשדרג לפולילאנג פרו.

en: Upgrade to Polylang Pro
he_IL: שדרג לפולילאנג פרו

en: Polylang Pro
he_IL: פולילאנג פרו

en: View pages
he_IL: הצג עמודים

en: You're ready to translate the posts on your website.
he_IL: אתה מוכן לתרגם את הפוסטים באתר.

en: Translate some pages
he_IL: תרגם כמה עמודים

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
he_IL: כדי להכין אתר אינטרנט, ישנם שני שלבים שעדיין צריך לבצע ידנית: יש להוסיף תפריטים בכל שפה, ולהוסף מחליף שפות כדי לאפשר למבקרים לבחור את השפה המועדפת עליהם.

en: Create menus
he_IL: ליצור תפריטים

en: Next step
he_IL: השלב הבא

en: Read documentation
he_IL: קרא תיעוד

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
he_IL: כעת ניתן לתרגם תכנים כמו פוסטים, עמודים, קטגוריות ותגיות. אפשר ללמוד כיצד להשתמש בפולילאנג על ידי קריאת התיעוד.

en: You're ready to translate your contents!
he_IL: אתה מוכן לתרגם את התוכן!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
he_IL: אם אתה מוסיף שפה חדשה, אל תשכח לתרגם את לעמוד הבית.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
he_IL: שפה אחת מוגדרת היטב ומשוייכת לעמוד הבית.

en: We are going to prepare this page in
he_IL: אנו הולכים להכין עמוד זה ב

en: Your static homepage is already translated in
he_IL: העמוד הראשי הסטטי כבר מתורגם ב

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
he_IL: לאחר יצירת העמודים, באחריותכם לשים את התכנים המתורגמים בכל עמוד המקושר לכל שפה.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
he_IL: כדי שהאתר יעבוד נכון, יש לתרגם את העמוד הזה לכל השפות הזמינות.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
he_IL: השפה שלו היא: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
he_IL: הגדר עמוד זה כעמוד בית סטטי: %s.

en: Ready!
he_IL: מוכן!

en: Homepage
he_IL: עמוד ראשי

en: Content
he_IL: תוכן

en: Remove this language
he_IL: הסר שפה זו

en: Ignore
he_IL: להתעלם

en: No
he_IL: לא

en: Yes
he_IL: כן

en: A language wasn't added.
he_IL: לא נוספה שפה.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
he_IL: בחרת שפה, עם זאת, כדי שתוכל להמשיך, עליך להוסיף אותה.

en: You need to add at least one language.
he_IL: עליך להוסיף לפחות שפה אחת.

en: You already added this language.
he_IL: כבר הוספת את השפה הזו.

en: You need to select a language to be added.
he_IL: יש לבחור שפה להוספה.

en: Licenses
he_IL: רישיונות

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
he_IL: אין לך הרשאות לנהל הגדרות.

en: Setup
he_IL: הגדרות

en: Choose the language to be assigned
he_IL: בחר את השפה שתשוייך

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
he_IL: השפה שנבחרה למטה תחול על כל התוכנים ללא שפה ששויכה.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
he_IL: כדי שהאתר יעבוד נכון, יש לשייך שפה לכל התכנים.

en: Content without language
he_IL: תוכן ללא שפה

en: Your license key has been disabled.
he_IL: מפתח הרישיון שלך הושבת.

en: Privacy Policy Page
he_IL: עמוד מדיניות פרטיות

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
he_IL: %1$s כיבה את עצמו מכיוון שאתה משתמש בגרסה ישנה של וורדפרס. אתה משתמש בוורדפרס %2$s ואילו %1$s דורש וורדפרס %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
he_IL: %1$s כיבה את עצמו מכיוון שאתה משתמש בגרסה ישנה של PHP. אתה משתמש ב-PHP גרסה %2$s ואילו %1$s דורש PHP גרסה %3$s.

en: North Macedonia
he_IL: צפון מקדוניה

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s.
he_IL: הרישיון יפוג בקרוב! הוא יפוג ב-%1$s בדיוק. %2$sחדשו את הרישיון עוד היום!%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
he_IL: כדי להפעיל תכונה זו, צריך פולילאנג פרו.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
he_IL: אם בכל זאת תנסה לשנות אותם, השינויים לא יישמרו.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
he_IL: טקסונומיות או מטא נתונים מסוימים עשויים להיות מסונכרנים עם תרגומים קיימים שאסור לך לשנות.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
he_IL: יש לתרגם את העמוד הראשי סטטי שלך ב%s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
he_IL: שמנו לב שאתה משתמש בפוליאנג מזה זמן. אנו מקווים שאתה אוהב את התוסף, ובאמת נודה לך %1$sתיתן לנו דירוג של 5 כוכבים%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
he_IL: שמנו לב שאתה משתמש בפוליאנג עם ווקומרס. כדי להבטיח תאימות, אנו ממליצים להשתמש ב%1$sפוליאנג עבור ווקומרס%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
he_IL: לפני השדרוג ל-%2$s יש שדרג ל-%1$s.

en: When you activate your account, Lingotek will be able to get an accurate count of the number of words in your site. Then tell them which languages you wish to have them translated into.
he_IL: עם הפעלת חשבון ה-Lingotek, ניתן יהיה לקבל ספירה מדויקת של מספר המילים באתר. ואז לבחור לאילו שפות לתרגם אותם.

en: Do you need professional translations for your site?
he_IL: האם אתה זקוק לתרגומים מקצועיים לאתר שלך?

en: If you're on a tight budget, looking for near-instant results, and are okay with less-than-perfect quality, machine translation is an excellent option.
he_IL: אם יש לך תקציב מצומצם, ואתה מחפש תוצאות כמעט מיידיות, ואתה מוכן לקבל איכות פחות ממושלמת, תרגום מכונה הוא אפשרות מצוינת.

note: Author of the plugin
en: WP SYNTEX
he_IL: סינטקס וורדפרס

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
he_IL: בטל הודעה זו

en: User
he_IL: משתמש

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
he_IL: תיאור משתמש - %s

en: Translated user descriptions
he_IL: תיאורי משתמש מתורגמים

en: Tibet
he_IL: טיבט

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
he_IL: תמיכה ותכונות נוספות זמינות למשתמשי %1$sפולילאנג פרו%2$s.

en: Upgrade now.
he_IL: שדרג עכשיו.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
he_IL: הרישיון פג ב-%s.

en: The license key never expires.
he_IL: הרשיון לא יפוג לעולם.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
he_IL: הרישיון הגיע למגבלת ההפעלות שלו. %1$sצפה בשדרוגים%2$s כעת.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
he_IL: זה לא מפתח רישיון של %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
he_IL: הרישיון של %1$s אינו פעיל עבור כתובת אתר זו. יש %2$sלבקר בחשבון%3$s כדי לנהל את כתובות האתרים ברישיון שלך.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
he_IL: רישיון לא חוקי. יש %1$sלבקר בחשבון%2$s ולאמת אותו.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
he_IL: פג תוקף מפתח הרישיון שלך ב-%1$s. אנא %2$sהתחל בחידוש מפתח הרישיון שלך%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
he_IL: נהל רשיונות לפולילנג פרו או תוספים.

en: License keys
he_IL: מפתח רישיון

en: Translate slugs
he_IL: תרגום מזההי קישור

en: Share slugs
he_IL: שתף מזההי קישור

en: Error
he_IL: שגיאה

en: You do not have permission to install plugin updates
he_IL: אין לא הרשאות להתקין עדכונים לתוסף.

note: translators: %1$s plugin name, %3$s plugin version, %2$s and %5$s are link start tags, %4$s and %6$s are link end tags.
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
he_IL: קיימת גרסה חדשה של %1$s הזמינה להורדה. %2$sהצג פרטי גרסה %3$s%4$s או %5$sעדכן עכשיו%6$s.

note: translators: %1$s plugin name, %3$s plugin version, %2$s is link start tag, %4$s is link end tag.
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
he_IL: קיימת גרסה חדשה של %1$s הזמינה להורדה. %2$sהצג פרטי גרסה %3$s%4$s.

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
he_IL: פוסטים שפורסמו ב-%s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
he_IL: j בF Y

en: Choose a flag for the language.
he_IL: בחירת דגל עבור השפה.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
he_IL: סינון לפי קבוצה

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
he_IL: בחר %s

en: Description
he_IL: פירוט

en: Module
he_IL: מודול

en: Save Changes
he_IL: שמירה

en: Cancel
he_IL: בטל

en: Delete this language and all its associated data
he_IL: מחיקת שפה זו וכל הנתונים הקשורים אליה

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
he_IL: בחירת %s כשפת ברירת מחדל

en: Select as default language
he_IL: בחירה כשפת ברירת מחדל

en: Edit this language
he_IL: עריכת שפה

en: You can set them all to the default language.
he_IL: ניתן להגדיר את כולם לשפת ברירת המחדל

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
he_IL: יש פוסטים, דפים, קטגוריות או תגים ללא שפה

note: translators: %s is an url
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
he_IL: פולילאנג לא הצליח לגשת לכתובת %s. יש לבדוק שהכתובת חוקית.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
he_IL: יש להזין URL תקני עבור %s.

en: Decide how your URLs will look like.
he_IL: להחליט איך ה URL שלך הולך להראות.

en: Deactivated
he_IL: מכובה

en: Activate this module
he_IL: הפעלת מודול

en: Deactivate
he_IL: ניטרול

en: Deactivate this module
he_IL: כיבוי מודול

en: Configure this module
he_IL: הגדרת מודול

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
he_IL: הפעל את השפות ואת ניהול התרגומים עבור סוגי תוכן מותאמים והטקסונומיות.

en: Custom post types and Taxonomies
he_IL: פוסט מותאם אישית וטקסונומיות

en: Zimbabwe
he_IL: זימבאבווה

en: Zambia
he_IL: זמביה

en: South Africa
he_IL: דרום אפריקה

en: Mayotte
he_IL: מאיוט

en: Yemen
he_IL: תימן

en: Western Samoa
he_IL: סמואה המערבית

en: Wallis and Futuna
he_IL: איי ווליס ופוטונה

en: Wales
he_IL: ויילס

en: Vanuatu
he_IL: ונואטו

en: Vietnam
he_IL: וייטנאם

en: United States Virgin Islands
he_IL: איי הבתולה של ארצות הברית

en: British Virgin Islands
he_IL: איי הבתולה הבריטים

en: Veneto
he_IL: ונטו

en: Venezuela
he_IL: ונצואלה

en: Saint Vincent and the Grenadines
he_IL: סנט וינסנט והגרנדינים

en: Vatican
he_IL: הוותיקן

en: Uzbekistan
he_IL: אוזבקיסטן

en: Uruguay
he_IL: אורוגואי

en: United States
he_IL: ארצות הברית

en: Uganda
he_IL: אוגנדה

en: Ukraine
he_IL: אוקראינה

en: Tanzania
he_IL: טנזניה

en: Taiwan
he_IL: טאיוואן

en: Tuvalu
he_IL: טובלו

en: Trinidad and Tobago
he_IL: טרינידד וטובאגו

en: Turkey
he_IL: טורקיה

en: Tonga
he_IL: טונגה

en: Tunisia
he_IL: תוניסיה

en: Turkmenistan
he_IL: טורקמניסטן

en: Timor-Leste
he_IL: מזרח טימור

en: Tokelau
he_IL: טוקלאו

en: Tajikistan
he_IL: טג׳יקיסטן

en: Thailand
he_IL: תאילנד

en: Togo
he_IL: טוגו

en: French Southern Territories
he_IL: הטריטוריות הדרומיות של צרפת

en: Chad
he_IL: צ׳אד

en: Turks and Caicos Islands
he_IL: איי טורקס וקייקוס

en: Swaziland
he_IL: סווזילנד

en: Syria
he_IL: סוריה

en: El Salvador
he_IL: אל סלוודור

en: São Tomé and Príncipe
he_IL: סאו טומה ופרינסיפה

en: South Sudan
he_IL: דרום סודן

en: Suriname
he_IL: סורינם

en: Somalia
he_IL: סומליה

en: Senegal
he_IL: סנגל

en: San Marino
he_IL: סן מרינו

en: Sierra Leone
he_IL: סיירה לאונה

en: Slovakia
he_IL: סלובקיה

en: Slovenia
he_IL: סלובניה

en: Saint Helena
he_IL: סנט הלנה

en: Singapore
he_IL: סינגפור

en: Sweden
he_IL: שוודיה

en: Sudan
he_IL: סודן

en: Scotland
he_IL: סקוטלנד

en: Seychelles
he_IL: איי סיישל

en: Solomon Islands
he_IL: איי שלמה

en: Saudi Arabia
he_IL: ערב הסעודית

en: Rwanda
he_IL: רואנדה

en: Russia
he_IL: רוסיה

en: Serbia
he_IL: סרביה

en: Romania
he_IL: רומניה

en: Quebec
he_IL: קוויבק

en: Qatar
he_IL: קטר

en: Paraguay
he_IL: פרגוואי

en: Belau
he_IL: באילו

en: Portugal
he_IL: פורטוגל

en: Palestinian Territory
he_IL: השטחים הפלשתינים

en: Puerto Rico
he_IL: פורטו ריקו

en: Pitcairn
he_IL: פיטקרן

en: Saint Pierre and Miquelon
he_IL: סנט פייר ומיקלון

en: Poland
he_IL: פולין

en: Pakistan
he_IL: פקיסטן

en: Philippines
he_IL: פיליפינים

en: Papua New Guinea
he_IL: פפואה גיניאה החדשה

en: French Polynesia
he_IL: פולינזיה הצרפתית

en: Peru
he_IL: פרו

en: Panama
he_IL: פנמה

en: Oman
he_IL: עומאן

en: Occitania
he_IL: אוקסיטניה

en: New Zealand
he_IL: ניו זילנד

en: Niue
he_IL: נואי

en: Nauru
he_IL: נאורו

en: Nepal
he_IL: נפאל

en: Norway
he_IL: נורווגיה

en: Netherlands
he_IL: הולנד

en: Nicaragua
he_IL: ניקרגואה

en: Nigeria
he_IL: ניגריה

en: Norfolk Island
he_IL: האי נורפולק

en: Niger
he_IL: ניז׳ר

en: New Caledonia
he_IL: קלדוניה החדשה

en: Namibia
he_IL: נמיביה

en: Mozambique
he_IL: מוזמביק

en: Malaysia
he_IL: מלזיה

en: Mexico
he_IL: מקסיקו

en: Malawi
he_IL: מלאווי

en: Maldives
he_IL: מלדיבים

en: Mauritius
he_IL: מאוריציוס

en: Malta
he_IL: מלטה

en: Montserrat
he_IL: מונסראט

en: Mauritania
he_IL: מאוריטניה

en: Martinique
he_IL: מרטיניק

en: Northern Mariana Islands
he_IL: אי מריאנה הצפוניים

en: Macao
he_IL: מקאו

en: Mongolia
he_IL: מונגוליה

en: Myanmar
he_IL: מיאנמר

en: Mali
he_IL: מאלי

en: Marshall Islands
he_IL: איי מרשל

en: Madagascar
he_IL: מדגסקר

en: Montenegro
he_IL: מונטנגרו

en: Moldova
he_IL: מולדובה

en: Monaco
he_IL: מונקו

en: Morocco
he_IL: מרוקו

en: Libya
he_IL: לוב

en: Latvia
he_IL: לטביה

en: Luxembourg
he_IL: לוקסמבורג

en: Lithuania
he_IL: ליטא

en: Lesotho
he_IL: לסוטו

en: Liberia
he_IL: ליבריה

en: Sri Lanka
he_IL: סרי לנקה

en: Liechtenstein
he_IL: ליכטנשטיין

en: Saint Lucia
he_IL: סנט לוסיה

en: Lebanon
he_IL: לבנון

en: Laos
he_IL: לאוס

en: Kazakhstan
he_IL: קזחסטן

en: Cayman Islands
he_IL: איי קיימן

en: Kuwait
he_IL: כוויית

en: Kurdistan
he_IL: כורדיסטן

en: South Korea
he_IL: דרום קוריאה

en: North Korea
he_IL: צפון קוריאה

en: Saint Kitts and Nevis
he_IL: סנט קיטס ונוויס

en: Comoros
he_IL: קומורוס

en: Kiribati
he_IL: קיריבאטי

en: Cambodia
he_IL: קמבודיה

en: Kyrgyzstan
he_IL: קירגיזסטן

en: Kenya
he_IL: קניה

en: Japan
he_IL: יפן

en: Jordan
he_IL: ירדן

en: Jamaica
he_IL: ג׳מייקה

en: Italy
he_IL: איטליה

en: Iceland
he_IL: איסלנד

en: Iran
he_IL: איראן

en: Iraq
he_IL: עיראק

en: British Indian Ocean Territory
he_IL: הטריטוריה הבריטית באוקינוס ההודי

en: India
he_IL: הודו

en: Israel
he_IL: ישראל

en: Republic of Ireland
he_IL: רפובליקה של אירלנד

en: Indonesia
he_IL: אינדונזיה

en: Hungary
he_IL: הונגריה

en: Haiti
he_IL: האיטי

en: Croatia
he_IL: קרואטיה

en: Honduras
he_IL: הונדורס

en: Heard Island and McDonald Islands
he_IL: האי הרד ואיי מקדונלד

en: Hong Kong
he_IL: הונג קונג (מחוז מנהלי מיוחד של סין)

en: Guyana
he_IL: גיאנה

en: Guinea-Bissau
he_IL: גיניאה-ביסאו

en: Guam
he_IL: גואם

en: Guatemala
he_IL: גואטמלה

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
he_IL: איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים

en: Greece
he_IL: יוון

en: Equatorial Guinea
he_IL: גיניאה המשוונית

en: Guadeloupe
he_IL: גואדאלופ

en: Guinea
he_IL: גיניאה

en: Gambia
he_IL: גמביה

en: Greenland
he_IL: גרינלנד

en: Gibraltar
he_IL: גיברלטר

en: Ghana
he_IL: גאנה

en: Georgia
he_IL: גאורגיה

en: Grenada
he_IL: גרנדה

en: United Kingdom
he_IL: הממלכה המאוחדת

en: Galicia
he_IL: גליציה

en: Gabon
he_IL: גאבון

en: France
he_IL: צרפת

en: Faroe Islands
he_IL: איי פארו

en: Micronesia
he_IL: מיקרונזיה

en: Falkland Islands
he_IL: איי פוקלנד

en: Fiji
he_IL: פיג׳י

en: Finland
he_IL: פינלנד

en: Ethiopia
he_IL: אתיופיה

en: Esperanto
he_IL: אספרנטו

en: Spain
he_IL: ספרד

en: Eritrea
he_IL: אריתראה

en: England
he_IL: אנגליה

en: Western Sahara
he_IL: סהרה המערבית

en: Egypt
he_IL: מצרים

en: Estonia
he_IL: אסטוניה

en: Ecuador
he_IL: אקוודור

en: Algeria
he_IL: אלג׳יריה

en: Dominican Republic
he_IL: הרפובליקה הדומיניקנית

en: Dominica
he_IL: דומיניקה

en: Denmark
he_IL: דנמרק

en: Djibouti
he_IL: ג׳יבוטי

en: Germany
he_IL: גרמניה

en: Czech Republic
he_IL: צ׳כיה

en: Cyprus
he_IL: קפריסין

en: Christmas Island
he_IL: אי חג המולד

en: Cape Verde
he_IL: קייפ ורדה

en: Cuba
he_IL: קובה

en: Costa Rica
he_IL: קוסטה ריקה

en: Colombia
he_IL: קולומביה

en: China
he_IL: סין

en: Cameroon
he_IL: קמרון

en: Chile
he_IL: צ׳ילה

en: Cook Islands
he_IL: איי קוק

en: Ivory Coast
he_IL: חוף השנהב

en: Switzerland
he_IL: שווייץ

en: Congo
he_IL: קונגו

en: Central African Republic
he_IL: הרפובליקה של מרכז אפריקה

en: Democratic Republic of the Congo
he_IL: קונגו - קינשאסה

en: Cocos
he_IL: קוקוס

en: Catalonia
he_IL: קטלוניה

en: Canada
he_IL: קנדה

en: Belize
he_IL: בליז

en: Belarus
he_IL: בלארוס

en: Botswana
he_IL: בוטסוואנה

en: Bhutan
he_IL: בהוטן

en: Bahamas
he_IL: איי בהאמה

en: Brazil
he_IL: ברזיל

en: Bolivia
he_IL: בוליביה

en: Brunei
he_IL: ברוניי

en: Bermuda
he_IL: ברמודה

en: Benin
he_IL: בנין

en: Burundi
he_IL: בורונדי

en: Bahrain
he_IL: בחריין

en: Bulgaria
he_IL: בולגריה

en: Burkina Faso
he_IL: בורקינה פאסו

en: Belgium
he_IL: בלגיה

en: Bangladesh
he_IL: בנגלדש

en: Barbados
he_IL: ברבדוס

en: Basque Country
he_IL: ארץ הבסקים

en: Bosnia and Herzegovina
he_IL: בוסניה והרצגובינה

en: Azerbaijan
he_IL: אזרביג'ן

en: Åland Islands
he_IL: איי אולנד

en: Aruba
he_IL: ארובה

en: Australia
he_IL: אוסטרליה

en: Austria
he_IL: אוסטריה

en: American Samoa
he_IL: סמואה האמריקנית

en: Arab league
he_IL: הליגה הערבית

en: Argentina
he_IL: ארגנטינה

en: Angola
he_IL: אנגולה

en: Netherlands Antilles
he_IL: האנטילים ההולנדיים

en: Armenia
he_IL: ארמניה

en: Albania
he_IL: אלבניה

en: Anguilla
he_IL: אנגווילה

en: Antigua and Barbuda
he_IL: אנטיגואה וברבודה

en: Afghanistan
he_IL: אפגניסטן

en: United Arab Emirates
he_IL: איחוד האמירויות הערביות

en: Andorra
he_IL: אנדורה

note: translators: accessibility text
en: Translation
he_IL: תרגום

en: Posts Page
he_IL: עמוד פוסטים

en: Front Page
he_IL: עמוד קדמי

en: Add to Menu
he_IL: הוסף לתפריט

en: The flag does not exist
he_IL: הדגל אינו קיים

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
he_IL: הוספת תרגום ב%s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
he_IL: פריט זה ב%s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
he_IL: עריכת תרגום ב%s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
he_IL: עריכת פריט ב%s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
he_IL: הוספת יכולות שפות מרובה בוורדפרס

note: Plugin Name of the plugin
en: Polylang
he_IL: פולילנג

en: Learn more...
he_IL: מידע נוסף...

en: Do you need help creating glossaries and terminologies?
he_IL: האם אתה זקוק לעזרה ביצירת מילון מונחים וטרמינולוגיה?

en: Do you have existing Translation Memories you would like to use?
he_IL: האם יש לך זיכרונות תרגום קיימים שברצונך להשתמש בהם?

en: Do you need customized workflows?
he_IL: האם אתה צריך זרימת עבודה מותאמת אישית?

en: Do you need someone to run your localization project?
he_IL: האם אתה צריך מישהו כדי לנהל את פרויקט הלוקליזציה שלך?

en: Start the process of getting extra services.
he_IL: התחל את תהליך קבלת השירותים הנוספים

en: Do you need help translating your site?
he_IL: צריכים עזרה בתרגום האתר?

en: Need extra services?
he_IL: צריך שירותים נוספים?

en: Once activated, click on the "request translation bid" and a certified translation project manager will contact you for a no-obligations translation bid.
he_IL: לאחר ההפעלה, יש ללחוץ על "בקש הצעת מחיר לתרגום" ומנהל פרויקטים מוסמך ייצור איתך קשר לקבלת הצעת מחיר לתרגום ללא התחייבות.

en: Start the process of getting a professional translation bid.
he_IL: התחל תהליך של קבלת הצעת מחיר לתרגום מקצועי.

en: Professionally translate my site
he_IL: תרגום את האתר באופן מקצועי

en: Save and re-use previously translated material (leverage translation memory (TM)).
he_IL: שמור חומרים שתורגמו בעבר לשימוש חוזר עתידי (מינוף זיכרון תרגום (TM)).

en: Have linguists compare side-by-side versions of original and translated text.
he_IL: השוואת גרסאות זו לצד זו של טקסט מקורי וטקסט מתורגם.

en: Access an online translator workbench.
he_IL: גש למתרגם המקוון.

en: Do you need to connect to a professional translation management system?
he_IL: האם אתה צריך להתחבר למערכת תרגום מקצועית?

en: Translation Management System
he_IL: מערכת ניהול תרגומים

en: Access free machine translation for your site for up to 100,000 characters.
he_IL: קבלו גישה חינם לתרגום מכונה לאתר עד 100,000 תווים.

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek!
he_IL: פולילאנג משולב כעת במלואו עם Lingotek!

en: Automatically translate my site
he_IL: תרגם את האתר שלי באופן אוטומטי

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek, a professional translation management system!
he_IL: פולילאנג משולב כעת במלואו עם Lingotek, מערכת תרגומים מקצועית!

en: Request Services
he_IL: בקשת שירות

en: Request Translation
he_IL: בקשת תרגום

en: Activate
he_IL: הפעלה

en: Activated
he_IL: מופעל

en: Activate Lingotek
he_IL: הפעלת Lingotek

en: Click on Activate Lingotek to start translating.
he_IL: יש ללחוץ על הפעל את Lingotek כדי להתחיל בתרגום.

en: Learn more
he_IL: למד עוד

en: Close
he_IL: סגור

en: You’ve just upgraded to the latest version of Polylang! Would you like to automatically translate your website for free?
he_IL: רק שדרגת לגרסה האחרונה של Polylang! האם אתה רוצה לתרגם באופן אוטומטי את אתר האינטרנט שלך בחינם?

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
he_IL: תוסף השפות (Polylang) בוטל בגלל ששדרגת מגרסה ישנה מידי

en: Title:
he_IL: כותרת:

en: Displays a language switcher
he_IL: הצגת מחליף השפות

en: Displays as a dropdown
he_IL: תצוגה בתפריט נפתח

en: Hides languages with no translation
he_IL: להסתיר שפות ללא תרגום

en: Hides the current language
he_IL: הסתרת שפה נוכחית

en: Forces link to front page
he_IL: לקשר תמיד לעמוד הבית

en: Displays flags
he_IL: הצגת דגלים

en: Displays language names
he_IL: הצגת שם שפה

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
he_IL: ייבוא <strong>פוסטים, עמודים, תכונות, שדות מיוחדים, קטגוריות ותגיות</strong>  מהקובץ ייצוא וורדפרס שלך.

en: Uncategorized
he_IL: ללא קטגוריה

en: Search
he_IL: חיפוש

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
he_IL: יש להשתמש באפשרוית זו כדי להסיר מחרוזות שאינן בשימוש ממסד הנתונים, לדוגמא: לאחר הסרת התוסף מהמערכת.

en: Clean strings translation database
he_IL: ניקוי מחרוזות תרגום מהדטא בייס

en: Search translations
he_IL: חיפוש תרגומים

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
he_IL: אפשרויות הסנכרון תאפשר לשמור על אותם ערכים מדויקים (או תרגומים במקרה של טקסונומיות ועמודי אב) של תוכן מטא בין התרגומים של הפוסט או העמוד.

en: Synchronization
he_IL: סנכרון

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
he_IL: הפעלת תרגום שפות עבור טקסונומיות מותאמות אישית

en: Custom taxonomies
he_IL: טקסונומיות מותאמות אישית

en: Activate languages and translations for custom post types.
he_IL: הפעלת תרגום שפות עבור סוגי פוסטים מותאמים אישית

en: Custom post types
he_IL: סוגי פוסטים מותאמים אישית

en: Media
he_IL: מדיה

en: Detect browser language
he_IL: זיהוי שפת דפדפן

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
he_IL: לדוגמא: %1$s במקום %2$s

en: Keep /language/ in pretty permalinks
he_IL: לשמור /language/ לפני שם השפה במבנה הקישורים

en: Remove /language/ in pretty permalinks
he_IL: למחוק /language/ לפני שם השפה במבנה הקישורים

en: Hide URL language information for default language
he_IL: הסרת שינוי כתובת עבור שפת ברירת מחדל

en: The language is set from different domains
he_IL: השפות מופיעות בדומיינים שונים

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
he_IL: במבנה הקישורים השפה מופיעה כסאב דומיין

en: Example:
he_IL: לדוגמא:

en: The language is set from the code in the URL
he_IL: השפה מוגדרת מהקוד של של ה URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
he_IL: במבנה הקישורים השפה מופיעה כתיקיה

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
he_IL: הכתובת של הפוסטים, העמודים, הקטגוריות והתגיות אינה משתנה.

en: The language is set from content
he_IL: השפה מוגדרת רק בתוכן

en: URL modifications
he_IL: שינויי URL

note: translators: accessibility text
en: Default language
he_IL: שפת ברירת מחדל

en: Update
he_IL: עדכן

en: Position of the language in the language switcher
he_IL: מיקום שפה במחליף השפות

en: Choose the text direction for the language
he_IL: בחירת כיווניות טקסט עבור השפה

en: right to left
he_IL: ימין לשמאל

en: left to right
he_IL: שמאל לימין

en: Text direction
he_IL: כיוון טקסט

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
he_IL: קוד שפה - רצוי 2 אותיות ISO 639-1 (לדוגמא: he)

en: Language code
he_IL: קוד שפה

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
he_IL: קבצי שפה של וורדפרס (לדוגמא he_IL ). חייב להיות קובץ .MO בשביל הגדרת שפה

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
he_IL: השם שיוצג באתר שלך (לדוגמא: עברית)

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
he_IL: אפשר לבחור שפה מהרשימה או ישירות לערוך אותה בהמשך.

en: Choose a language
he_IL: בחירת שפה

en: Add new language
he_IL: הוספת שפה חדשה

en: Edit language
he_IL: עריכת שפה

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
he_IL: התוסף מסופק עם %1$s תיעוד מסודר %2$s (בשפה האנגלית). התיעוד כולל מידע על הקמת אתר רב לשוני והשימוש בו על בסיס יומיומי, שאלות נפוצות, וכן תיעוד עבור מפתחים להתאמת התוספים והתבניות שלהם.

en: Filter
he_IL: מסננים

en: View all groups
he_IL: הצגת כל הקבוצות

en: Translations
he_IL: תרגומים

en: Group
he_IL: קבוצה

en: Name
he_IL: שם

en: String
he_IL: מחרוזת

en: Posts
he_IL: פוסטים

en: Flag
he_IL: דגל

en: Order
he_IL: סידור

en: Code
he_IL: קוד

en: Locale
he_IL: מיקום

en: Full name
he_IL: שם מלא

en: Delete
he_IL: מחיקה

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
he_IL: השפה עומדת להמחק לצמיתות. האם למחוק בכל זאת?

en: Featured image
he_IL: תמונה ראשית

en: Page order
he_IL: סידור עמוד

en: Page template
he_IL: תבנית עמוד

en: Page parent
he_IL: עמוד אב

en: Post format
he_IL: סוג תוכן

en: Published date
he_IL: תאריך פרסום

en: Sticky posts
he_IL: פוסטים דביקים

en: Ping status
he_IL: סטטוס פינג

en: Comment status
he_IL: סטטוס תגובה

en: Custom fields
he_IL: שדות מיוחדים

en: Taxonomies
he_IL: טקסונומיות

en: Settings saved.
he_IL: ההגדרות נשמרו.

en: Translations updated.
he_IL: תרגומים מעודכנים.

en: Strings translations
he_IL: מחרוזות תרגומים

en: About Polylang
he_IL: אודות התוסף

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
he_IL: השפה נוצרה, אבל את הקובץ שפה של וורדפרס לא היה ניתן להוריד. יש להתקין את הקבצים באופן ידני.

en: Filters content by language
he_IL: סינון תוכן לפי שפה

en: Show all languages
he_IL: הצגת כל השפות

en: Settings
he_IL: הגדרות

en: Widget text
he_IL: וידג'ט טקסט

en: Widget title
he_IL: וידג'ט טקסט

en: Language switcher
he_IL: מחליף שפות

en: The language must have a name
he_IL: שם שפה חובה

en: The language code must be unique
he_IL: קוד שפה חייב להיות ייחודי

en: The language code contains invalid characters
he_IL: קוד השפה מכיל תווים לא חוקיים

en: Enter a valid WordPress locale
he_IL: יש להזין מקום שתקף בוורדפרס

en: Language updated.
he_IL: שפה מעודכנת.

en: Language deleted.
he_IL: שפה נמחקה.

en: Language added.
he_IL: שדה נוספה.

en: Impossible to add the language.
he_IL: לא ניתן להוסיף את השפה.

en: All languages
he_IL: כל השפות

en: The widget is displayed for:
he_IL: וידגט' זה יוצג בשפה:

en: None
he_IL: ללא

en: Sets the language
he_IL: הגדרות שפה

en: Edit
he_IL: עריכה

en: (no parent)
he_IL: (ללא הורה)

en: Languages
he_IL: שפות

en: Language
he_IL: שפה

en: &mdash; No Change &mdash;
he_IL: &mdash; ללא שינוי &mdash;
